فهرست سریع مطالب

دریا را باهم بشناسیم

دریا به مجموعه آب های موجود در کره زمین که به یکدیگر متصل هستند گویند
امتیاز این نوشته از نظر شما عزیزان
5/5

طبق رسم نهایت نهایت یادگیری روز های چهارشنبه به مطالب آموزنده و علمی درباره دریا و موجودات آن میپ ردازیم.

با ما همراه باشید…

تعریف دریا

به آب های آزاد کل کره زمین که به یکدیگر متصل هستند دریا میگویند شاید جالب باشد بدانید اقیانوس ها نیز جزئی از دریا به حساب می آیند در آب های کره زمین به چند بخش اقیانوس،دریا،دریاچه ، حوضچه ، رودخانه ، جوی و .. تقسیم می شوند. ۷۰٫۸ درصد زمین از آب تشکیل شده است که این آب ها عمدتا در نیم کره جنوبی زمین واقع شده است. در باور عامیانه دریا را تنها آب هایی که منتهی به خشکی هستند می نامند و در تعریف جهان دریا کلیه آب های کره زمین که به یکدیگر متصل هستند واحد هستند.

آب دریا

آب دریا ها همواره شور است البته شوری آن میتواند متفاوت باشد اما اگر بخواهیم با آمار و ارقام بیان کنیم حدود ۹۰ درصد آب اقیانوس ها ۳۴ تا ۳۵ گرم در هر لیتر مواد جامد دارند ک شوری ۳٫۴ تا ۳٫۵ درصدی تولید می کنند که در زبان علم سیالات و اقیانوس نگاری درصد معنای خاصی نداشته و بیشتر از واژه قسمت در میلیون PPM استفاده میشود که اگر بخواهیم علمی بیان کنیم شوری سطح آب ها به طور کلی برای آب های شمالی ۳۴PPM و برای آب های نیم کره جنوبی ۳۵ PPM است که این حل شونده ها هم از طریق رود خانه هایی که آب ها میرزند و هم از جریان های اقیانوسی تأمین می شود. نسبت ترکیب مواد حل شونده در سراسر اقیانوس برابر است به طوری که ۸۵ درصد آن را سدیم و کلرید تشکیل میدهد و ۱۵ درصد باقی مانده شامل یون های فلزی چون منیزیم و کلسیم و یون های منفی مانند سولفات ، کربنات، و برمید می باشد.جالب است بدانید که اگر آلودگی هایی همچون مواد نفتی که به دلیل غرق شدن کشتی ها و یا آلودگی های انسانی نباشد آب دریا قابل خورد است و برای سلامتی ضرر ندارد.

پیشنهاد میکنم هیچوقت آن را امتحان نکنید چون بیش از حد شور است و صد البته بدون شیرین سازی نه برای شرب بلکه برای آبیاری گیاهان نیز نمی توان از آن استفاده کرد.

شوری دریاها به عوامل مختلفی بستگی دارد و اغلب متنوع است و به رود خانه هایی که به دریا متصل می شوند و یا بارندگی و یا حتی ذوب شدن یخ های قطبی بستگی دارد.

دمای آب ها

دمای آب دریا معمولا به میزان تابش مستقیم نور خورشید و گرمای جذب شده توسط توسط آن بستگی دارد در نواحی خط استوا که خورشید به صورت مستقیم تابیده میشود دمای لایه های سطح آب تا ۳۰ درجه سانتی گراد افزایش میابد و در قطب ها دمای آب به -۱٫۸ درجه سانتی گراد می رسد.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که آب مایع نمیتواند زیر صفر درجه مایع باشد؟

باید بگوییم که سوال ذهن شما کاملا منطقی است اما این قانون برای آب شیرین است و شوری آب در دمای جوش و انجماد آن تاثیر می گذارد.

درباره دمای آب دریاها در آینده مطالبی خواهید آموخت.

شما می توانید کانال مارا در روبیکا دنبال کنید.

کانال نهایت یادگیری در روبیکا

اگر مطلب ما برای شما مفید بود می توانید از طریق لینک های زیر آن را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *