اقیانوس


به پيشخوان برويد > نمايش > فهرست ها رفته و فهرست خود را بسازيد . نسخه وردپرس شما بايد 3.0 به بالا باشد تا فهرست ها کار کنند .

زمان ارسال : چهارشنبه, 6 می, 2020, 14:28   توسط : مهدی هادیان

اقیانوس


اقیانوس در سیاره ما به مقدار زیادی از آب های شور گفته می شود که جزوی از مجموعه آب های کره زمین است و مرز آبی میان چند خشکی بزرگ کره زمین را می سازد.

طبق رسم سایت نهایت یادگیری روز های چهارشنبه به مطالبی راجع به دریا اختصاص دارد .شما عزیزان می توانید کانال تلگرام و کانال روبیکا و همچنین پیج نهایت یادگیری را دنبال کنید. در این مقاله می خواهیم به اقیانوس بپردازیم.

اقیانوس در سیاره ما به مقدار زیادی از آب های شور گفته می شود که جزوی از مجموعه آب های کره زمین است و مرز آبی میان چند خشکی بزرگ کره زمین را می سازد.

واژه دریا و اقیانوس عمدتا به جای یکدیگر به کار می رود اما در تعریف عام دریا از اقیانوس کوچک تر است اما در علم اقیانوس نیز بخشی از دریا می باشد.

اقیانوس زمین بزرگ ترین اقیانوس سطحی تایید شده سیاره های قابل رویت است . حدود ۷۱ درصد از سطح کره زمین را که به مساحت ۳۶۱ میلیون کیلومتر مربع را شامل می شود را آب های شور پوشانده اندکه به طور کلی به چند اقیانوس و تعدادی دریا تقسیم می شوند. حجم کلی این آب ها تقریبا ۱٫۳ میلیارد متر مکعب با عمق متوسط ۳۷۹۰ متر است. در دنیای بی انتهای این آب ها حدود ۲۳۰۰۰۰ گونه جانوری شناخته شده وجود دارد البته قسمت عمده ای از ژرفای این آب ها کشف نشده باقی مانده اند و تخمین زده می شود که بیش از ۲ میلیون گونه جانوری آبزی وجود داشته یاشد.منشا این آب های زمین ناشناخته باقی مانده است. البته دانشمندان معتقد هستند که نخستین بار در دوران هادئن تشکیل یافته و ممکن است منشایی برای آغاز حیات در زمین بوده باشند. بیش از نیمی از این این آب ها دارای عمقی بالغ بر ۳۰۰۰ متر هستند. میزان شوری این آب ها غلظتی حدود ۳۵/۱۰۰۰ را دارد و در نزدیکی دریا ها این میزان بین ۳۰ الی ۳۸ در هزار تغییر پیدا می کند.

آب همه اقیانوس‌ها شور است. علت آن ورود آب رودخانه ها به آنهاست. قسمتی از این آب‌ها هنگامی که در رودها جریان دارند از سنگ‌های بستر رودها نمک در خود حل می‌کنند. اما این نمک کند چندان نیست که آب رودها شورمزه شود، ولی همین رودها میلیون‌ها سال است که نمک به اقیانوس‌ها می‌برند و در تمام این سال‌ها مقداری از آب اقیانوس بخار شده و نمک به جای گذارده‌است و قرن به قرن آب اقیانوس‌ها شورتر شده‌است. در اقیانوس‌ها کانی‌های دیگر هم وجود دارد و برخی برآوردها حاکی از وجود ۸۳۰ میلیون تن طلا در این آب های جهانی است که بهره‌برداری از این کانی‌ها البته با دشواری زیادی روبروست. حجم مواد غذایی به دست آمده از اقیانوس‌ها بسیار زیاد است که بیشتر آن را ماهی‌ها تشکیل می‌دهند و میگو و خرچنگ و صدف‌ماهی خوراکی نیز از آن جمله هستند. روغن نهنگ، اسفنج، و مروارید از دیگر کالاهای به دست آمده از اقیانوس‌ها است. در اقیانوس‌ها رودهای بسیار عظیم وجود دارد که به آن‌ها جریان دریایی می‌گویند. بعضی از این جریان‌ها گرم و بعضی سردند. این جریان‌ها بر آب و هوای سرزمین‌های پیرامون تأثیر بسیاری دارند. امروزه اقیانوس‌ها و دریاهای جهان شاهراه‌های بسیار عظیمی به‌شمار می‌روند و در سراسر این آب‌ها کشتی‌های باری و مسافری پیوسته کالا و مسافر حمل و نقل می‌کنند.

اقیانوس‌های جهان (به ترتیب وسعت):

  • اقیانوس آرام یا اقیانوس کبیر
  • اقیانوس اطلس
  • اقیانوس هند
  • اقیانوس منجمد جنوبی
  • اقیانوس منجمد شمالی

یک نظر برای "اقیانوس"

Trackbacks

  1. عقاب - نهایت یادگیری

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .