دام پروری


به پيشخوان برويد > نمايش > فهرست ها رفته و فهرست خود را بسازيد . نسخه وردپرس شما بايد 3.0 به بالا باشد تا فهرست ها کار کنند .

زمان ارسال : پنج‌شنبه, 21 می, 2020, 15:46   توسط : مهدی هادیان

دام پروری


دام پروری به دانش علمی و فنی پرورش دام و طیور و آبزیان و حشرات با علم نوین پرورش برای دستیابی به حداکثر تولید و سود اقتصادی بالا

طبق رسم سایت نهایت یادگیری روز های پنج شنبه به مطالبی راجع به صنعت می پردازیم.شما عزیزان می توانید کانال تلگرام و کانال روبیکا و همچنین پیج نهایت یادگیری را دنبال کنید. در این بخش قصد داریم به دام پروری بپردازیم.

دام پروری به دانش علمی و فنی پرورش دام و طیور و آبزیان و حشرات با علم نوین پرورش برای دستیابی به حداکثر تولید و سود اقتصادی بالا مانند: گوسفند ، بز، گاو ، اسب ، شتر ، مرغ ، شترمرغ ، بوقلمون ، بلدرچین ، غاز ،‌ ماهی ، میگو ، زنبور عسل اطلاق می‌شود.

حیوانات اهلی

حیوانات اهلی عبارت اند از حیواناتی است که تولید مثل آن‌ها تحت کنترل بشر بوده یا می‌تواند در کنترل بشر باشد. در اهلی کردن حیوانات عواملی که در نظر گرفته می‌شد عبارتند از: تعلیم ‌پذیری، اندازهٔ حیوان، شاخ، رنگ، کیفیت پوشش حیوان، تولید گوشت و شیر.

دست‌ آموز و اهلی کردن حیوانات به ‌طور اتفاقی صورت گرفته ‌است؛ بدون این ‌که بشر متوجه بشود که چه حادثه ‌ای در شرف وقوع است.

اهلی کردن دام

گردآورندگان و شکارچیان، اولین اهلی ‌کنندگان حیوانات، هیچ پیش‌بینی در مورد نحوهٔ استفادهٔ آتی از حیواناتی که اهلی می‌کردند و حالا به ‌صورت‌های مختلف مورد استفادهٔ بشر قرار می‌گیرند، نکرده بودند. بشر پس از ساکن شدن در یک محل و کسب تجارت طولانی، به نحوهٔ استفاده از حیوانات برای تولید شیر، پشم، نیروی کار، جنگ و ورزش پی برد و دامپروری هم از این زمان که بشر جهت تهیهٔ غذا و تأمین پوشش برای خود از حیوانات اهلی ‌شده حمایت و از آن‌ها نگه ‌داری کرد، شروع شده ‌است.

دام پروری در زندگی

با پیشرفت تمدن، افزایش جمعیت و اطلاعات و دانش انسانی، بشر به حیوانات و تولید آن‌ها وابسته ‌تر شده‌ است؛ به‌طوری‌که امروزه دام پروری یکی از مهم‌ ترین رشته‌های کشاورزی و تولیدات دامی یکی از عمده ‌ترین و با ارزش‌ ترین فراورده‌های کشاورزی است و مردم به فراورده‌های دامی جهت تغذیه و تولید پوشاک بسیار نیازمند هستند. اهلی کردن حیوانات یکی از گام‌ های عمده در پیشرفت زندگی از حالت بدوی به تمدن در بسیاری از طایفه‌ های بشر اولیه ‌است که سبب تبدیل زندگی ایلی و قبیله‌ای به زندگی شهری و شهرنشینی شده ‌است. قبل از اهلی کردن حیوانات، بشر بدوی حیوانات را جهت استفاده از گوشت و پوست آن شکار می ‌کرده ‌است؛ پس از اهلی کردن سگ، از این حیوان جهت نگه ‌بانی در شب و شکار استفاده نمود.

پیشرفت

آغاز دام پروری نشانگر اولین گام‌های پیشرفت مدنی بسیاری از گروه‌های بشر اولیه ‌است؛ گله ‌داری شاخص برتری یک طایفه یا گروه نسبت به گروه یا طایفهٔ دیگر بوده ‌است. طایفه یا گروهی که دارای گلهٔ زیادی بودند، خیلی پیشرفته ‌تر و قدرتمند تر از طایفه یا گروه‌های دیگر به ‌حساب می‌آمدند. با پیشرفت تمدن، افراد بشر به حیوانات و تولیدات آن‌ها وابستگی بیشتری احساس می‌کرد و با شروع زندگی شهرنشینی و شناخت بیشتر از حیوانات و نیازهای روزافزونی که به ‌وجود می‌آمد، بشر توانست در اثر انتخاب و جفت‌ گیری ‌های کنترل ‌شده، ریخت و شکل ظاهری حیوانات را بهتر بکند و در جهت رفع احتیاجات، تیپ‌های دلخواه خود را به ‌وجود آورد.

طبق تحقیقات سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶، صنعت دام داری یکی از بیشترین نقش‌ها را در زوال زیست‌ محیطی در سطح جهانی ایفا می‌کند و فعالیت‌های نوین پرورش حیوانات برای مصارف غذایی آن هم در مقیاس عظیم به آلودگی هوا و آب‌ها، فرسایش زمین‌ها، تغییرات آب و هوایی، و از دست رفتن تنوع زیستی منجر می‌شود. این تحقیقات نشان داد که بخش دام داری یکی از دو یا سه بخشی ست که بیشترین سهم را در ایجاد مشکلات زیست‌محیطی جدی-چه در مقیاس منطقه ‌ای و چه در مقیاس جهانی – ایفا می‌کند.

یک نظر برای "دام پروری"

Trackbacks

  1. صنعت - نهایت یادگیری - پنج شنبه ها همراه با سایت علمی نهایت یادگیری

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .