ستاره ، بخش دوم ( انرژی و دسته بندی )


به پيشخوان برويد > نمايش > فهرست ها رفته و فهرست خود را بسازيد . نسخه وردپرس شما بايد 3.0 به بالا باشد تا فهرست ها کار کنند .

زمان ارسال : شنبه, 23 می, 2020, 13:24   توسط : مهدی هادیان

ستاره ، بخش دوم ( انرژی و دسته بندی )


از زمان باستان ستارگان بر اساس درخشندگی ظاهری تقسیم می‌شده‌اند. چشم ظاهری حدود ۶۰۰۰ ستاره را می‌تواند مشاهده کند.

طبق رسم سایت نهایت یادگیری روز های شنبه به مطالبی راجع به آسمان می پردازیم.شما عزیزان می توانید کانال تلگرام و کانال روبیکا و همچنین پیج نهایت یادگیری را دنبال کنید. در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی راجع به ستاره ها بپردازیم که در بخش اول تاریخچه مشاهده این اجرام آسمانی و همچنین تعریفی از آن ها بیان کردیم و در این بخش به اندازه گیری ، انرژِی و دسته بندی ستاره ها خواهیم پرداخت.

درخشندگی

از زمان باستان ستارگان بر اساس درخشندگی ظاهری تقسیم می‌شده‌اند. چشم ظاهری حدود ۶۰۰۰ ستاره را می‌تواند مشاهده کند. از نظر روشنایی [قدر] ظاهری رتبه‌بندی [قدر] ستارگان چنین است:

  • قدر اول: ۲۰ ستاره روشنتر
  • قدر دوم: حدود ۵۰ ستاره
  • قدر سوم: حدود ۲۰۰ ستاره معرفی شده‌اند
  • قدر چهارم: تنها حدود ۴۷۰ ستاره به‌طور ویژه معرفی شده‌اند
  • قدر پنجم: تنها حدود ۲۲۰ ستاره به‌طور ویژه معرفی شده‌اند
  • قدر ششم: تنها حدود ۵۰ ستاره به‌طور ویژه معرفی شده‌اند
ترتیب
روشنایی
ستارهقدر
ظاهری
درجه
قدر
۱شباهنگ۱٫۴۵-I
۲سهیل۰٫۶۵-I
۳کرکس نشسته۰٫۰۰I
۴عیوق۰٫۰۵I
۵آلفا قنطورس۰٫۱۰I
۶نگهبان شمال۰٫۱۵I
۷رجل الجبار۰٫۱۵I
۸شعرای شامی۰٫۴۰I
۹ابط الجوزا۰٫۴۵I
۱۰آخرالنهر۰٫۴۵I
۱۱بتا قنطورس۰٫۵۵I
۱۲کرکس پرنده۰٫۷۵I
۱۳بزبان۰٫۸۵I
۱۴قلب العقرب۱٫۰۵I
۱۵بتا جوزا۱٫۱۵I
۱۶فم الحوت۱٫۱۵I
۱۷ذنب۱٫۲۵I
۱۸آلفا صلیب۱٫۲۵I
۱۹بتا صلیب۱٫۲۵I
۲۰قلب الاسد۱٫۳۵I

اندازه‌گیری

به علت بزرگ بودن ستارگان بیان ابعاد آن‌ها در واحدهای اس ‌آی کار دشواری است و به همین دلیل اندازه دیگر ستارگان را بر اساس اندازه خورشید بیان می‌کنند:

جرم خورشید:{\displaystyle {\begin{smallmatrix}M_{\odot }=1.9891\times 10^{30}\end{smallmatrix}}}{\displaystyle {\begin{smallmatrix}M_{\odot }=1.9891\times 10^{30}\end{smallmatrix}}} kg
درخشندگی خورشید:{\displaystyle {\begin{smallmatrix}L_{\odot }=3.827\times 10^{26}\end{smallmatrix}}}{\displaystyle {\begin{smallmatrix}L_{\odot }=3.827\times 10^{26}\end{smallmatrix}}} وات
شعاع خورشید:{\displaystyle {\begin{smallmatrix}R_{\odot }=6.960\times 10^{8}\end{smallmatrix}}}{\displaystyle {\begin{smallmatrix}R_{\odot }=6.960\times 10^{8}\end{smallmatrix}}} متر

انرژی

انرژی ستارگان ناشی از واکنش‌های هسته‌ای است. ماده اصلی تشکیل دهنده ستارگان رشته اصلی، هیدروژن است. هیدروژن موجود در ستارگان طی فرایند همجوشی هسته‌ای به هلیوم تبدیل می‌شود و در حین این واکنش گرما و نور بسیار زیادی تابش می‌یابد.

سرگذشت

به‌ طور کلی چرخهٔ تبدیل مواد بینِ ‌ستاره‌ای به ستاره‌ها که در نتیجهٔ این چرخه واکنش‌های هسته‌ای با عناصر سنگین غنی می‌شود و سپس به ‌صورت باد ستاره‌ای یا سحابی سیاره‌ای یا اَبَرنواختر به فضای میان‌ ستاره ‌ای بازمی‌گردد را اخترش astration می‌گویند.

زایش

تولد ستارگان در ناحیه‌هایی از فضا که نام سحابی دارند صورت می‌گیرد بدین صورت که ملکول‌های هیدروژن که در ناحیه‌های بزرگی از فضا پراکنده هستند آرام آرام به هم نزدیک می‌شوند و زمانی که ستاره به تعادل هیدرودینامیکی برسد پیش ‌ستاره و زمانی که بتواند همجوشی هسته‌ای انجام دهد تا انرژی خود را آزاد کند یک ستارهٔ رشته اصلی به ‌شمار می‌آید. حداقل جرم ستاره برای سوزاندن هیدروژن ۰٫۱ جرم خورشید، سوزاندن هلیوم ۰٫۴ جرم خورشید، سوزاندن کربن ۵ برابر جرم خورشید و سوزاندن نئون نیاز به جرمی برابر ۸ جرم خورشید دارد.

عمر

هر ستاره دارای دوره عمر می‌باشد که بسته به نوع ستاره متفاوت است. ستارگان حجیم با نور بیشتر و حرارت زیاد عمر کوتاهتری نسبت به ستارگان کم نور و کوچک دارند. پایان عمر هر ستاره بستگی به میزان ذخیره هیدروژن در آن دارد. زمانی که هیدروژن درون ستاره‌ای پایان یابد هلیوم تبدیل به سوخت اصلی می‌شود و می‌سوزد. سوختن هلیوم سبب ایجاد گرمای بسیار زیادی می‌شود که تا آن زمان در ستاره پیش نیامده بوده‌است (این مراحل تا سوزاندن سیلیسیم پیش می‌رود زیرا تولید آهن که از همجوشی سیلیسیم به وجود می‌آید فرایندی گرماگیر و نه گرماده‌است) این گرمای زیاد سبب انبساط ستاره می‌شود و حجم آن را چند برابر می‌کند. مثلاً اگر زمانی خورشید شروع به سوزاندن هلیوم کند آنقدر انبساط می‌یابد که زمین در حجم زیاد آن محو می‌شود. این انبساط تا سر حد مریخ ادامه پیدا کرده و سپس متوقف می‌شود. مرحلهٔ بعدی بستگی به نوع ستاره دارد. ستارگان عظیم پس از این مرحله آنقدر انبساط یافته‌اند که دیگر نمی‌تواند جاذبه‌ای روی سطوح بیرونی خود داشته باشند. پس از آن این ستارگان منفجر شده و تبدیل به نواختر می‌گردند. هرچه ستاره بزرگ‌تر باشد میزان نواختر بزرگ‌تر خواهد بود. غول‌ها تبدیل به ابرنواختر می‌گردند. پس از آن این ستاره‌ها بسته به نوع نواختر ادامه عمر می‌دهند. نواخترهای معمولی تبدیل به کوتوله شده و عمری طولانی را آغاز می‌کنند. اما ابرنواخترها در خود فرو می‌ریزند و بسته به جرم هسته آن‌ها ستارگان بسیار کوچکی و چگالی به نام ستارگان نوترونی بوجود می‌آورند. این ستارگان عمر طولانی دیگری در پیش خواهند داشت. بعد از آن کوتوله‌ها یا کوتوله‌های سفید تبدیل به کوتوله سیاه شده و تا آخر جهان زندگی خواهند کرد. اگر جرم آن بسیار زیادتر از این موارد باشد تبدیل به سیاهچاله می‌شود.

نوع
سوخت
دمای سطح
(میلیون کلوین)
چگالی
(kg/cm۳)
مدت زمان سوزاندن
(سال)
H۳۷۰٫۰۰۴۵۸٫۱ میلیون
He۱۸۸۰٫۹۷۱٫۲ میلیون
C۸۷۰۱۷۰۹۷۶
Ne۱٬۵۷۰۳٬۱۰۰۰٫۶
O۱٬۹۸۰۵٬۵۵۰۱٫۲۵
S/Si۳٬۳۴۰۳۳٬۴۰۰۰٫۰۳۱۵

ستاره متغیر

تعادل ستاره زمانی بدست می‌آید که دو نیروی همجوشی (رو به بیرون) و گرانش (رو به درون) با هم برابر باشند اما هنگامی که یک ستاره به اواخر عمر خود می‌رسد و همجوشی آن دچار تغییراتی می‌شود روندی پیش می‌آید که گاهی همجوشی نیروی بیشتری وارد می‌کند و ستاره بزرگ و پرنور می‌شود و گاهی گرانش غلبه کرده و ستاره کوچک و کم‌نور می‌شود به این ستارگان ستارگان متغیر می‌گویند که آن‌ها دارای انواع زیادی هستند مانند متغیر دلتا قیفاووسی، متغیر دلتا سپری، متغیر آرآر شلیاقی، متغیر متغیر میرا و متغیر نامنظم

رده‌بندی ستارگان

ستارگان بر اساس رنگ (که ناشی از دمای سطحی است) به دسته‌های O, B, A, F, G, K, M تقسیم می‌شوند.

کلاسدماستاره نمونه
O۳۳٬۰۰۰ K یا بیشترزتا مارافسای
B۱۰٬۵۰۰–۳۰٬۰۰۰ Kپای شکارچی
A۷٬۵۰۰–۱۰٬۰۰۰ Kکرکس پرنده
F۶٬۰۰۰–۷٬۲۰۰ Kشعرای شامی
G۵٬۵۰۰–۶٬۰۰۰ Kخورشید
K۴٬۰۰۰–۵٬۲۵۰ Kاپسیلون هندی
M۲٬۶۰۰–۳٬۸۵۰ Kپروکسیما قنطورس

تجمع ستاره ها

به گروهی از ستارگان که با نیروی گرانش به هم پیوستگی داشته باشند خوشه ستاره‌ای می‌گویند که در دو دسته خوشه ستاره‌ای باز و خوشه ستاره‌ای کروی تقسیم می‌شوند. خوشه‌های ستاره‌ای کروی در مرکز کهکشان‌ها یافت می‌شوند و معمولاً عمر بسیار بیشتری دارند. اما اگر فقط دو ستاره در کنار هم باشند به آن ستاره دوتایی گفته می‌شود.

نظر پیشینیان

ابن سینا ستاره را چنین تعریف می‌کند: جسمی است بسیط، کروی که جایگاه طبیعی آن در فلک است. روشنی می‌بخشد و قابل کون و فساد نیست. بر فراز مرکز، بی ‌آنکه بر آن احاطه داشته باشد در حرکت است.

ستاره‌ها و سوخت جریان در مرکز کهکشان راه شیری

یک جریان خروجی بسیار بزرگ از ذرات شارژ شده که به شکل یک آبفشان است، در مرکز کهکشان راه شیری کشف گردید. این جریان خروجی به کشیدگی و درازای ۵۰٬۰۰۰ سال نوری از صفحه کهکشانی است. محققین بر این باورند که سوخت و انرژِی این جریان شدید ذرات، از شکل‌گیری ستاره‌ها تأمین می‌شود.

نکته

چرا ستاره ها چشمک می زنند؟

به غیر از خورشید دیگر ستارگانی که در آسمان می بینیم،در فاصله بسیار دوری از ما قرار گرفته اند،به طوری که حتی از پشت تلسکوپ تنها به شکل نقطه ای نورانی به نظر می رسند،زمانی که به یک ستاره نگاه می کنیم ،آشفتگی های موجود در جو زمین باعث می شود نوری که از آن ستاره به چشم ما می رسد در جهات مختلف دچار شکست شود.در نتیجه ستاره از نظر ما چشمک می زند.

ستاره های دوتایی ممکن است نامرئی باشند.

یک نظر برای "ستاره ، بخش دوم ( انرژی و دسته بندی )"

Trackbacks

  1. سیاه چاله ، بخش اول ( تاریخچه و عمر طلایی) - نهایت یادگیری

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .